2 roky koncipienstva stačí

Autor: Rastislav Jusko | 10.2.2016 o 14:20 | (upravené 10.2.2016 o 14:49) Karma článku: 2,00 | Prečítané:  406x

Myslím, že nie som jediný študent práva , ktorý je rozhorčený zo zákona o advokácií konkrétne z § 3 ods. 1 písmeno c) a z  § 62 odsek 1 písmeno d) 

Tak, ako väčšina študentov práva, aj ja som chcel byť po ukončení školy advokát. Je však nonsens , že človek, ktorý sa chce advokátom skutočne stať, musí absolvovať 5 ročnú tortúru, počas ktorej si nemôže zarobiť takmer žiadne normálne peniaze, nakoľko podľa predmetného zákona koncipient "nemôže byť v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu s iným zamestnávateľom okrem pedagogickej, publikačnej, literárnej, vedeckej alebo umeleckej činnosti alebo činnosti, ktorá nie je v rozpore s povahou a etickými princípmi výkonu praxe advokátskeho koncipienta" (§62 ods.1 pís.d) . Ruku na srdce, nie každého môžu do 30 - tky živiť rodičia, a taktiež nie každý z nás má vlohy nato byť učiteľom. Keď sa pozrieme do histórie advokácie , tak niečo podobné sme tu už mali za 1. Československej Republiky. Vtedy sa tiež predlžovala dĺžka praxe , ktorá bola neopodstatnená a pravdepodobne šlo len o loby advokátov, aby sa znížil počet koncipientov a pre starých advokátov nevznikla nová konkurencia. Mám silný pocit , že zákon z kuchyne Smer - SD konkrétne od p. poslanca Brixiho mal obdobný cieľ . Zahatať cestu ku advokácií mladým právnikom. Ako hovorím, nie je žiaden legitímny dôvod predlžovať dobu praxe pretože človek, ktorý chce byť advokát, musí úspešne zložiť skúšku , ktorá preukáže vedomosti a schopnosti uchádzača. Nehovoriac o tom, že advokácia je slobodné povolanie , teda pokiaľ advokát chce byť na trhu úspešný, musí sa vo svojom vlastnom záujme vzdelávať a zdokonaľovať. V opačnom prípade, aj keď zloží úspešne advokátsku skúšku tak klientelu mať nebude. Ďalším negatívom predmetného zákona je aj to, že sa deformuje hospodárska súťaž, advokáti nie sú nútení tlačiť ceny dole, nádejní mladí právnici ktorí uvažujú nad advokáciou odchádzajú do zahraničia, prípadne sa rozhodnú pre iné povolanie, čím sa kvalita advokácie na Slovensku nezlepšuje, na čo v konečnom dôsledku doplácajú zákazníci. 

Preto predmetný zákon navrhujem upraviť a zjednotiť dobu koncipientskej praxe pre exekútorov, advokátov a notárov na 2 roky. Pokiaľ budú popri advokátskej praxe v pracovnom pomere alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu s iným zamestnávateľom okrem pedagogickej, publikačnej, literárnej, vedeckej alebo  umeleckej činnosti alebo činnosti, ktorá nie je v rozpore s povahou a etickými princípmi výkonu praxe advokátskeho koncipienta,  navrhujem dobu praxe na 3 roky, pretože si myslím, že ak koncipient zvláda popri praxi vykonávať aj inú zárobkovú činnosť , tak by mu nemalo byť v tom bránené.


Viac info o mne nájdete na : https://www.facebook.com/jusko.rastislav/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?